ضایعات صنعتی چیست؟

ضایعات صنعتی

ضایعات صنعتی : در واقع ضایعات صنعتی، ضایعاتی هستند که در محیط های صنعتی و تولیدی در انواع مواد پلاستیکی، شیمیایی و فلزی به صورت براده های تراشکاری، ضایعات سوفاره در حالت ناخنی و پوشالی ساخته و تولید میشوند. ضایعات صنعتی با عنوان ضایعات ساختمانی بازیافت میشوند.

فلزات مس، فولاد و آلومینیوم از فلزات پرکاربرد صنایع به حساب می آیند که با بازیافت آن ها می توان به چرخه رشد اقتصاد کشور کمک بسیاری کرد. یکی از انواع ضایعات، ضایعات صنعتی است که بدون از دست رفتن ارزش فلز می توان آن ها را بازیافت کرد. امروزه صنایع بسیاری وجود دارند که محصولات آنها منجربه تولید ضایعات می شود ، از تولید خودرو گرفته تا جداره های آلومینیومی ،ساخت و ساز و هواپیماها. با تولید ضایعات آهن، افزایش میزان بازیافت این فلزات از همیشه مهم تر می شود، بخصوص برای کمک به صنایعی مانند فولاد سازی که وابسته به ضایعات بازیافتی هستند تا سطح تولید بالا و مقرون به صرفه خود را حفظ کنند.

کاربرد ضایعات صنعتی

کاربرد ضایعات صنعتی : ساخت محصولات جدید با ضایعات بسیار کم هزینه تر از تهیه محصولات با فلز دست اول است، این تفاوت قیمت مواد اولیه بر روی کالای تولید شده هم موثر است و باعث افزایش قیمت محصولات و کاهش قدرت خرید می شود. با فروش ضایعات صنعتی هم میتوان بخشی از هزینه های تولید را جبران کرد و هم به پاکسازی محیط زیست کمک کرد.

بازیافت ضایعات صنعتی

بازیافت ضایعات صنعتی : بازیافت ضایعات صنعتی می تواند به شکل مثبتی بر کسب و کارهای مختلف تاثیر بگذارد. تمامی فلزات دارای ارزش هستند. بسیاری از مصرف کنندگان و افراد درک نمی کنند که فلزات بدون از دست دادن ارزششان به راحتی قابل بازیافت اند.

بازار جهانی بازیافت فلزات طی چند دهه گذشته بصورت چشمگیری گسترش یافته است و بازیافت ضایعات صنعتی به عنوان یک مولفه اصلی برای مشاغل بزرگ که به دنبال کاهش هزینه ها از طریق بازیافت فلزات هستند، ظاهر شده است.
امروزه صنایع بسیاری به وجود آمده اند که محصولات آنها منجر به تولید ضایعات می شود، از تولید خودرو تا جداره های آلومینیومی، ساخت و ساز و هواپیماها و …

منابع تولید ضایعات :

 1. ساختمان های قدیمی
 2. پل ها
 3. اتومبیل
 4. هواپیماها
 5. لوازم خانگی
 6. مبلمان خانگی
 7. مناطق ساخت و ساز ساختمانی

بیش از یک قرن است که بازیافت ضایعات صنعتی نقش مهمی در موفقیت شرکت های برتر تولید کننده ایفا کرده است. توانایی استفاده از ضایعات و تبدیل آن به یک محصول آماده، از مهمترین عواملی است که به عنوان مثال در صنعت فولاد سازی، که به صنعت بازیافت ضایعات آهن وابسته می باشد، برای کمک به ایجاد کالاهای جدید برای تولید استفاده می شود.
خوشبختانه ، امروزه ضایعات بازیافت شده بیشتر و بیشتر در محصولات مصرفی جدید مورد استفاده قرار می گیرند. براساس اعلام بانک جهانی، رشد تولید ناخالص داخلی در صنعت ضایعات در سال ۲۰۱۸، ۳ درصد بود که از سال ۲۰۱۵ و از زمانی که در ۲/۴٪ قرار داشت، رشد مداوم را در پیش گرفته است.
در سال ۲۰۱۷، کل فعالیت های اقتصادی حاصل از بازیافت ضایعات آهن در ایالات متحده به ۱۱۷ میلیارد دلار افزایش یافت همچنین این صنعت بیش از ۵۳۴۰۰۰ شغل ایجاد کرده است.

تاثیر بازیافت صنعتی بر روی اقتصاد

تاثیر بازیافت صنعتی بر روی اقتصاد :از نظر اقتصادی، صنعت بازیافت ضایعات یک موفقیت جهانی بوده است. در این روند ضایعات هدر نمی روند. محصولات دور ریخته شده قدیمی نیز با موفقیت به مواد اولیه ی محصولات جدید تبدیل می شوند. در این فلزات بازیافت شده ارزش زیادی وجود دارد و بسیاری از صنایع امروزی ضایعاتی تولید می کنند که قابل بازیافت است.

صنعت تولید اتومبیل بخشی است که ضایعات صنعتی زیادی را از قطعات باقیمانده در وسایل خود ایجاد می کند همین امر برای تولید کنندگان اطاق اتومبیل نیز صادق است که تولید کنندگان کشتی و هواپیما نیز همین کار را انجام می دهند.

همچنین صنعت ساخت و ساز یکی از منابع معتبر برای ضایعات آهن است که مقدار قابل توجهی از فلزات باقیمانده مورد استفاده در ساخت منازل جدید ، دفاتر و ساختمان های دیگر را تولید می کند. شرکت های سقف سازی نیز با ورقه های فلزی سر و کار دارند. در حالی که سازندگان لوازم برقی از فلز در کابل کشی ، ترانسفورماتورها و اتصالات استفاده می کنند وهر دو ضایعات آهن زیادی را تولید می کنند. در حقیقت صنایعی که محصولاتی را برای خانه شما مانند لوازم خانگی، مبلمان و مواد غذایی کنسرو شده تولید می کنند، در طول فرایند تولید محصولشان با ضایعات زیادی سر و کار دارند. این شامل شرکت های بسته بندی مواد غذایی و تولید کنندگان وسایل آشپزی خانه یا مبلمان نیز می شود.

تولید ضایعات فلزی‌با صنایع زیر

تولید ضایعات فلزی با صنایع زیر : از آنجا که ضایعات آهن کالایی است که می توان بارها و بارها از آن استفاده کرد، فرآیند بازیافت، ضایعات را مرتباً دسته بندی، جمع آوری جهت حمل، خرد و سپس ذوب می کند.
نتیجه نهایی محصولی است که برای تولید کنندگان مناسب است و هر بار که بازیافت می کنیم. به طور چشمگیری به محیط زیست کمک می شود.

 • آهن
 • فولاد
 • آلومینیوم
 • ضایعات مسی

منابع ضایعاتی

منابع ضایعاتی :تعمیرگاه هایی که دارای سیستم گرمایشی و تهویه مطبوع متمرکز هستید، این سیستم ها نهایتا ازبین می روند و نیاز به تعویض دارند.

شرکت هایی که کار تعویض را انجام می دهند اغلب مواد قابل بازیافت زیادی تولید می کنند.

بدنه بیرونی این سیستم ها به طور معمول از جنس آلومینیوم است و لوله های مسی در داخل آن وجود دارد و تعداد زیادی مس، موتور الکتریکی و فولادی وجود دارند که نیاز به تعویض توسط تعمیرکار دارند.

همچنین ممکن است لوله های مسی در خانه یا محل کار خود که نیاز به تعویض دارند منبع قابل توجهی از ضایعات هستند.

همچنین پیمانکاران عمومی منبع خوبی برای تولید ضایعات می باشند. اما مکانیک های اتومبیل نیز در هنگام تعمیر اتومبیل، با بسیاری از ضایعات سر و کار هستند و با همه چیز از رینگ های آلومینیومی گرفته تا دینام، استارت و مبدل های کاتالیزوری سروکار دارند.