ضایعات چیست

ضایعات چیست

21 مرداد, 1400 0
ضایعات-چیست.jpg

ضایعات چیست 

این روزها شاید تعداد کمی از مردم نمی دانند خریدار ضایعات آهن چیست و هرگز در مورد آن چیزی نشنیده اند. ضایعات یا آهن قراضه اکنون به یکی از مهمترین منابع مواد اولیه بسیاری از محصولات آهن و فولاد تبدیل شده است. بازیافت این محصولات نه تنها در بسیاری از کشورهای توسعه یافته متداول است بلکه برای بسیاری از صنایع نیز حیاتی است.

ضایعات انواع مختلفی بسته به روش تولید ، آلیاژ سازنده و کاربرد آنها  دارد و این موضوع باعث تغییر در روش بازیافت و البته قیمت ضایعات برای انواع مختلف این محصول می شود.
در ادامه به شما می گوییم ضایعات چیست ، ساختار ضایعات را بررسی می کنیم و انواع آهن ضایعات را به همراه میزان ترکیبات موجود در هر کدام توضیح می دهیم.

ضایعات یا قراضه فلزی یکی از مهمترین ضایعات ساختمانی است که از اهمیت ویژه ای در بازار برخوردار است. این محصول بر اساس مکان و زمان تولید دارای گریدها و انواع مختلفی می باشد.

 

 

تفاوت ضایعات و زائدات

ضایعات را بیشتر بشناسید

همانطور که می بینید ، امروز با ساخت و سازهای نامنظم روبرو هستیم که منجر به افزایش عظیم ضایعات ساختمانی شده است. از جمله مشکلاتی که در این منطقه بوجود می آید می توان به آلودگی محیط زیست ، افزایش مرگ و میر ناشی از برخورد خودروها با زباله در جاده ها ، به ویژه در شب که رانندگان می توانند مشاهده کنند و زشتی شهر اشاره کرد.
برخی از آوارهای ساختمانی ، مانند آجرها و بلوک های شکسته ، یا باید حمل شوند یا دور ریخته شوند. اما انواع دیگری از ساختار ضایعات وجود دارد که قابل بازیافت هستند ، از جمله ضایعات آهن ، مس ، آلومینیوم و چدن ، که می توانند در تولید فلزات جدید مورد استفاده مجدد قرار گیرند. زباله های به جا مانده از عملیات ساختمانی ، تخریب و بازسازی ساختمانها به طور ناخواسته و تصادفی را ضایعات ساختمانی می نامند.
درصد تمام مصالح مورد استفاده در ساختمانها ضایعات غیر فلزی مانند آجر ، بتن و چوب است. در مقابل ، برخی از ضایعات مانند آهن ضایعات ، مس ، آلومینیوم و چدن را می توان با کمک فناوری بازیابی کرد. این باعث می شود برخی افراد و شرکت ها تمایل بیشتری به خرید این نوع ضایعات داشته باشند.

مهمترین ضایعات ساختمانی زباله های آهنی است که می تواند بخشی از هزینه های ساخت و ساز را با فروش ضایعات آهنی جبران کند.
ساختار آهن به گونه ای است که اگر یک ساختمان را بعد از سالها تخریب کنیم ، می توانیم از پسماندهای آن در پروژه ها مجددا استفاده کنیم ، زیرا آهن برای سالهاخواص فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ می کند.
ضایعات آهن نه تنها در اثر تخریب مجتمع ایجاد می شود ، بلکه ممکن است به دلیل قدیمی بودن لوازم خانگی نیاز به تعویض تجهیزات جدیدتر داشته باشد.

تفاوت ضایعات و زائدات

ضایعات و ضایعات ، که در بسیاری از موارد با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. در مورد ضایعات ، می توان گفت که گاهی اوقات خروجی یک محصول از واحدهای تولیدی با استاندارد استاندارد آن محصول مطابقت ندارد ، که باعث می شود آن محصول از فرآیند خارج شده و به عنوان ضایعات به فروش برسد. در حال حاضر این نوع را می توان به عنوان مواد اولیه برای تولید همان محصول در نظر گرفت یا می توان آنها را دور انداخت. اما ضایعات ناشی از مواد اولیه و ضایعاتی که از برش ورق به جا می ماند ، زباله نامیده می شود و قابل استفاده مجدد نیست.

 

درجه بندی ضایعات در بازار

بررسی انواع ضایعات از لحاظ زمان تولید

ضایعات مواد اولیه آهن و فولاد به دو دسته تقسیم می شوند:

ضایعات داخلی: در کل فرایند فولادسازی مانند ساخت شمش و محصولات فولادی ، این نوع ضایعات تولید می شود که در واقع وقتی محصول استانداردهای نهایی کیفی را برآورده نمی کند ، این نوع ضایعات تولید می شود.
ضایعات خارجی: این ضایعاتی که خارج از مرحله تولید باقی می مانند خود در دو گروه قدیمی و جدید قرار می گیرند.
ضایعات صنعتی جدید توسط تولید کنندگان نهایی فولاد ساخته می شود. این ضایعات دارای کیفیت خاصی هستند و اکثر آنها محصول مرحله نورد هستند و شامل سیم ، صفحات زباله و برش های تولید شده توسط واحدهای صنعتی می شود. لازم به ذکر است که کیفیت اولیه محصولات در این ضایعات حفظ می شود ، اما ضایعات صنعتی قدیمی شامل محصولات فولادی است که عمر مفید آنها به پایان رسیده است که شامل ضایعات خودرو ، اجزای ساختمان ، پله و ضایعات خانگی است.

درجه بندی ضایعات در بازار

هر شرکت از تعریف خاصی برای رتبه بندی زباله استفاده می کند ، اما به طور کلی موارد زیر را شامل می شود:

روغنی: ورق های جدید با ضخامت کمتر از یک میلی متر.
فوق العاده ویژه: شامل ابزارهایی مانند ورق روغن زنگ زده ، میلگرد ، زاویه و میخ می باشد.
ویژه: محصولات فولادی مورد استفاده در ساختمانها مانند تیرها ، قطعات میلگرد با ابعاد بزرگتر ، قوطی و پروفیل مورد استفاده در ساخت درها و پنجره ها با ضخامت کمتر از 50 سانتی متر ، شامل گوشه ها و ناودانها می باشد.
کلاس اول: شامل سیم ها و سیم های پیچ خورده ، بدنه موتورسیکلت و کشتی ، دیگ بخار و آبگرمکن ، ورق ترانسفورماتور و آرماتور بدون آلومینیوم است.
درجه دوم: اگزوز و بدنه خودرو ، بشکه ، کمد و بدنه بزرگ با هر ابعاد و تور پرنده در این دسته قرار می گیرند.
درجه 3: دارای کمترین کیفیت آهن مانند قلع ، سیم ، اگزوز و فیلتر نسوخته است.
گالوانیزه: شامل لوله آب ، مجرای تهویه مطبوع و هر محصول فولادی دیگر با پوشش گالوانیزه است.
آلیاژها: ابزارهایی مانند فنرهای برش خورده و چرخ دنده هایی که دارای عناصر آلیاژی هستند مانند کروم و منگنز به غیر از آهن که سختی و درجه حرارت بالا را افزایش داده و انعطاف پذیری را تا حد زیادی کاهش می دهد.
بارهای ممنوعه: مانند سلاح و قلم جوشکاری است.

ضایعات فوق العاده خاص و ویژه

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برای قراضه طبقه بندی خاصی در نظر گرفته است که در آن نوع فوق ویژه جایی ندارد. به عبارت دیگر ، افرادی که در زمینه ضایعات کار می کنند ضایعات با کیفیت بالا را در دسته خاصی قرار می دهند و معتقدند که ارزش آنها بیشتر از انواع دیگر است. این امر باعث شده است که اصطلاح فوق العاده قراضه در بازار ضایعات بیشتر شناخته شود.

ضایعات درجه یک

همانطور که گفته شد ، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی استانداردهای خاصی را برای همه ضایعات اعمال می کند و ضایعات را بر این اساس جدا می کند. بر اساس این استاندارد ، خواص ترکیبات شیمیایی این نوع قراضه به شرح زیر است:

ضایعات درجه یک

ضایعات درجه دو

طبق استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران این نوع ضایعات از لحاظ ترکیب شیمیایی ویژگی‌های زیر را دارند:

از جمله ضایعات درجه یک و دو که می‌توانند در هر دو دوسته قرار بگیرند، عبارتند از: قطعات صفحه ضخیم، تختال و شمشال، ورق و تسمه، ضایعات مقاطع نوردی، ضایعات لقمه‌ای، قطعات لوله و پروفیل است.

ضایعات درجه دوضایعات درجه سه

 

این نوع از ضایعات نیز طبق استاندارد تحقیقات صنعتی ایران ویژگی‌های خاص خود را دارد که در جدول زیر آورده شده است، برخی از این ضایعات عبارتند از: ضایعات لوله و پروفیل‌های کهنه، مصالح ساختمانی فولادی، اوراقی وسائل نقلیه، اوراقی تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی، ضایعات مخلوط و کارنشده کارگاه‌ها شامل تیراهن، سپری، نبشی و لوله و ورق.

ضایعات درجه سه

 

ضایعات آهن گالوانیزه

اگر آهن با روی پوشانده شود ، آهن گالوانیزه نامیده می شود که در برابر خوردگی مقاوم است. این آهن به دو دلیل می تواند غیرقابل استفاده باشد.

با گذشت زمان ، ممکن است تحت استرس زیاد شکسته یا تغییر شکل دهند.
مانند بسیاری از محصولات ، کیفیت در طول فرایند تولید در نظر گرفته نمی شود و ضایعات می شود.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید آهن گالوانیزه در ساخت وسایلی استفاده می شود که به دلیل محیط کار احتمال زنگ زدگی زیاد است و در صورت زنگ زدگی آسیب می بینند. به عنوان مثال ، آهن گالوانیزه در تولید کولر ، سقف ، کابینت آشپزخانه و لوله های آب استفاده می شود. از طرفی وجود روی در این نوع آهن باعث شده است که عیار آن نسبت به سایر آهن های ضایعات کمتر بوده و قیمت پایین تری داشته باشد.

ضایعات حلب

در بازار امروز ضایعات حلب ، آنها هم در حلب پرس و هم در حلب عمده فروخته می شوند. قوطی های پنیر و قوطی های روغن جامد و به طور کلی همه قوطی هایی که برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شوند از نوع ضایعات حلب هستند.

پرس ضایعات اتومبیل

به دلیل هزینه جداسازی و تشخیص پس از احتراق ، پارچه و قسمت های پلاستیکی بدنه خودرو به طور کامل یا جزئی فشرده می شود که به آن پرس ماشین ضایعات می گویند. این ضایعات بیشتر در کارخانه هایی با کوره های بزرگ باز استفاده می شود.

ضایعات سوفاله یا سوفاره آهن

در یک تعریف کلی ، تراشه های تولید شده از ریسندگی فولاد و قطعات آهنی ضایعات ، سوفله یا سوفله آهنی نامیده می شوند که خود در دو دسته میخ و فوم قرار دارند و عرضه آن به صورت فشرده فله و پف کرده یا بارگذاری ریز انجام می شود. به سوفله آهنی به شکل میخ و کف است. اندازه سوفل ناخن 3-10 میلی متر است و نوع نی که در هم تنیده است گرانتر از نوع میخ است و چگالی کمتری دارد.

ضایعات آهن آلیاژی

 

ضایعات آهن آلیاژی

اگر قطعه آهن مورد بحث حاوی عناصری مانند نیکل ، منگنز ، کروم ، مولیبدن ، وانادیوم و تنگستن باشد ، به آن آهن آلیاژی می گویند. برخی نکات در مورد آهن آلیاژی ضایعات به شرح زیر است:

این نوع ضایعات ارزان تر از ضایعات درجه یک و دوم است.
آنها عمدتا در مراکز اسقاط و تعمیر خودرو یافت می شوند.
آنها با قیمت های مختلف ارائه می شوند. به عنوان مثال ، در کارخانه هایی که شمش فولاد کربنی ساده تولید می کنند ، با قیمت پایین تری خریداری می شوند.

از جمله آلیاژ ضایعات به شرح زیر است:

 • بند فلزی برای سیم بکسل
  میل لنگ
  دنده
  کمک فنر را برش دهید
 • ضایعات بسته بندی شده
 • این ضایعات برای افزایش وزن مخصوص یا تسهیل در جابجایی و حمل و نقل بسته بندی می شوند.
 • ضایعات سبک
 • وزن مخصوص ظاهری این ضایعات کم و در محدوده 0.5 تا 0.8 تن در متر مکعب است.
 • ضایعات بار متوسط
 • وزن مخصوص این ضایعات بیش از بار سبک و در محدوده 0.8 تا 1 تن در متر مکعب است.

ضایعات سنگین

تراکم حجمی این ضایعات یک یا چند تن در متر مکعب است.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کهن ضایعات

شرکت کهن ضایعات با مدریریت مرتضی نوروز پور با هدف خدمات بهتر و ارائه مشاوره تخصصی در زمینه خرید و فروش انواع ضایعات فلزی و غیر فلزی, آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی می باشد.

مزیت های کهن ضایعات

 • مشاوه تخصصی و رایگان
 • کارشناسی برآورد قیمت در محل
 • آماده شرکت در مزایده های کشور
 • پاسخ گویی 24 ساعته 
 • تسویه نقدی در محل
 • مناسب ترین قیمت

خریدار انواع ضایعات فلزی درتهران

 • خریدار ضایعات آهن
 •  خریدار ضایعات مس
 • خریدار ضایعات آلومینیوم
 •  خریدار ضایعات روی
 •  خریدار ضایعات برنج
 •  خریدار ضایعات استیل
 •  خرید ضایعات چدن
 • و غیره….

ارتباط با ما

آدرس:
تهران, بزرگراه آیت الله سعیدی(چهاردانگه), خیابان باهنر پلاک 175

ساعات کاری:
7 روزه هفته شبانه روزی

شماره تماس:
02144971238
02144966286
02155270940

09123281057

سئو و بهینه سازی سایت توسط سئو تضمینی