پیشنهاداتی برای توسعه صنعت بازیافت ضایعات

پیشنهاداتی برای توسعه صنعت بازیافت ضایعات

29 مهر, 1400 0
راههایی-برای-استفاده-مفید-از-ضایعات-کاغذ-و-کارتن-1200x675.jpeg

بازیافت ضایعات

بازیافت ضایعات، در واقع شامل چندین مرحله و فرآیند است که طی آن ضایعات مختلف پردازش و پردازش می شوند تا دوباره وارد چرخه تولید و مصرف شوند. به این ترتیب ، هم منابع ، اعم از انرژی و هزینه ها صرفه جویی می شود و هم از انتشار و رهاسازی این مواد در طبیعت جلوگیری می شود. تاکنون بسیاری از کشورها در این زمینه به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند. با این حال ، برخی از کشورها هنوز با ضعف های زیادی روبرو هستند. کشور ما تقریباً بخشی از راه را طی کرده است و برای موفقیت بیشتر باید مسیر طولانی تری را طی کند. در این راستا ، پیشنهاداتی برای توسعه صنعت بازیافت ضایعات ارائه شده است.

بنگاه ضایعاتی کهن ضایعات در استان تهران در زمینه خرید ضایعات در تهران مشغول بکار میباشد.

بازیافت ضایعات

به کارگیری علم اقتصاد رفتاری برای تفکیک و بازیافت ضایعات

اولین پیشنهادی که می تواند به کاهش ناهمواری مسیر توسعه صنعت بازیافت ضایعات در کشور ما و سایر کشورها کمک کند ، مزیت اقتصاد رفتاری است. به زبان ساده تر ، زمینه مناسبی برای این کار باید فراهم شود. تفکیک زباله در مبدا و تفکیک آن که در مقالات مختلف این سایت به وفور بر آن تاکید شده است از جمله این بسترها هستند.

اقتصاد رفتاری ، همانطور که از نامش پیداست ، با رفتار افراد مرتبط است. در واقع، اقتصاددانان علم اقتصاد را با روانشناسی ترکیب می کنند تا بر رفتار مردم تأثیر بگذارند. این علم توسط شهرداری های سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

تشویق شهروندان به کاهش تولید ضایعات و تفکیک ضایعات در منبع یکی از اهداف اقتصاد رفتاری در زمینه پسماند است. بدون شک ، اجرای چنین اقتصادی نه تنها برای کشور ما موثر است بلکه ضروری است. کشوری که متأسفانه در یک سال تنها 35 میلیون تن ضایعات غذایی تولید می کند. حجم زباله های دیگر نیز زیاد است. در برخی از کشورها اقدامات جالبی در این زمینه در حال انجام است. به عنوان مثال ، توزیع رایگان کیسه ها و زباله ها.

بهره مندی از متخصصان در این زمینه می تواند نتایج ارزشمندی را به همراه داشته باشد.

استفاده از متدهای مختلف آموزشی و اطلاع رسانی بازیافت ضایعات

امروزه اکثریت قریب به اتفاق مردم و اقشار جامعه از تلفن های هوشمند استفاده می کنند و اعضای شبکه های اجتماعی مختلف هستند. این بهترین فرصت برای ارائه آموزش و اطلاعات در زمینه مدیریت و بازیافت ضایعات است. به این ترتیب زیرساخت های فرهنگی این اثر ایجاد می شود. کودکان و نوجوانان بهترین اقشار جامعه هستند که با کمک آنها و از طریق فرهنگ سازی می توان سطح اطلاعات خانواده ها را در این زمینه افزایش داد. ژاپن دقیقاً همین سیاست را دنبال می کرد و امروزه به عنوان یکی از موفق ترین کشورها در بازیافت و مدیریت ضایعات شناخته می شود.

الگو گرفتن از تجارب کشورهای موفق در زمینه بازیافت ضایعات

همان طور که در ابتدای مطالب اشاره شد، کشورهای مختلف به دستاوردهای مطلوبی دست یافته اند. الگوبرداری از آنها در این رابطه، از دیگر پیشنهادات برای توسعه صنعت بازیافت در کشور ما خواهد بود. سوئیس، کانادا، آلمان، ژاپن و استرالیا از جمله کشورهایی هستند که پرچم خود را بالا نگه داشته اند و نهایت بهره را از پسماندهای تولیدی در کشورشان و حتی گاهاً پسماندهای وارداتی می برند.

وضع قوانین جدید مدیریت ضایعات

استقبال و حمایت از طرح های پژوهشی و پایان نامه های دانشگاهی ضایعات

یکی از نقاط ضعف کشور ما در صنایع مختلف عدم ارتباط صنعت و دانشگاه است. میلیاردها تومان برای تربیت نیروی متخصص در دانشگاه ها هزینه می شود. متأسفانه از تحقیقات دانشگاهی در صنعت استفاده نمی شود. در حالی که بسیاری از محققان و دانشجویان در بخشهای مختلف صنعتی ، تحقیقات و اکتشافات و نتایج آنها بدون استفاده باقی می ماند.

در بسیاری از کشورهای صنعتی ، ارتباط تنگاتنگی بین صنعت و دانشگاه وجود دارد و به همین دلیل آنها توانسته اند پیشرفت کنند. در زمینه بازیافت ضایعات ، توجه به نتایج تحقیقات دانشگاهی پیشنهادی است که سازمان مدیریت ضایعات و مسئولان مربوطه باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

وضع قوانین جدید مدیریت ضایعات

مدیریت ضایعات و به دنبال آن توسعه بازیافت نیازمند وضع قوانین جدیدی است که با شرایط فعلی جامعه هم خوانی داشته باشد و افراد زیادی را برای مشارکت در این کار درگیر نماید. از طرفی دولت می تواند قوانینی مبنی بر معافیت های مالیاتی برای شاغلین در این زمینه در نظر بگیرد و موانع موجود برای احداث کارخانه های بازیافت را برطرف سازد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


کهن ضایعات

شرکت کهن ضایعات با مدریریت مرتضی نوروز پور با هدف خدمات بهتر و ارائه مشاوره تخصصی در زمینه خرید و فروش انواع ضایعات فلزی و غیر فلزی, آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی می باشد.

مزیت های کهن ضایعات

 • مشاوه تخصصی و رایگان
 • کارشناسی برآورد قیمت در محل
 • آماده شرکت در مزایده های کشور
 • پاسخ گویی 24 ساعته 
 • تسویه نقدی در محل
 • مناسب ترین قیمت

خریدار انواع ضایعات فلزی درتهران

 • خریدار ضایعات آهن
 •  خریدار ضایعات مس
 • خریدار ضایعات آلومینیوم
 •  خریدار ضایعات روی
 •  خریدار ضایعات برنج
 •  خریدار ضایعات استیل
 •  خرید ضایعات چدن
 • و غیره….

ارتباط با ما

آدرس:
تهران, بزرگراه آیت الله سعیدی(چهاردانگه), خیابان باهنر پلاک 175

ساعات کاری:
7 روزه هفته شبانه روزی

شماره تماس:
02144971238
02144966286
02155270940

09123281057

سئو و بهینه سازی سایت توسط سئو تضمینی